Közös feldolgozás
Megoldáskeresés együtt – kapcsolódva könnyebb
A minket foglalkoztató gondolatok, a mindennapokat befolyásoló és nehezítő helyzetek nagy része a szeretteinkkel kapcsolatos. A hozzánk közel állókért aggódunk a legtöbbet, próbáljuk őket türelemmel támogatni és minél jobban segíteni nekik. Jellemző azonban, hogy pont ezek a legfontosabb kapcsolatok tudnak annyira megrekedni, kilátástalanná válni, hogy már nem látjuk a kiutat.
Ilyen helyzeteken sokat segít, ha az adott témát nyugodt és strukturált keretek között lehet megbeszélni. A közös feldolgozás nem családterápiát jelent, hanem egy fókuszált beszélgetést, amely segít a megértésben, a tisztázásban vagy ha arra van szükség, akkor a lezárásban. Különösen hasznos tud lenni akkor, ha egy múltbeli esemény gátolja, torzítja a jelenlegi valóságot vagy ha a konfliktus lényegét, megoldását nagyon másképp látják az érintettek.
A közös feldolgozás során a vezető segítségével a párbeszéd konstruktív marad, minden résztvevő ráláthat saját működésmódjára, megoszthatja nézőpontját anélkül, hogy az eszkalálódna.
A folyamat rugalmasan alakítható: van, hogy egy alkalom is elég, de a mélyebben gyökerező konfliktusoknál több ülés szükséges, hogy egy érzékeny vagy elakadást jelentő helyzet feloldása megtörténjen. Ezen felül lehetőség van még egy szakember bevonására, amennyiben erre szakmailag szükség van, vagy a résztvevőkben fogalmazódik meg erre vonatkozó igény.
Élethelyzetek, amelyeknél közös feldolgozás javasolt:
- Közös jövő kérdése
- Együttmaradás vagy válás a jó megoldás
- Megújulás a párkapcsolatban
- Megbocsátás és bizalom építés
- Önérvényesítés a párkapcsolatban
- Eltérő nevelési stílus miatt állandósult konfliktusok
- Közös gyereknevelés válás után
- Szülő-gyerek sérelmek
- Testvérek rivalizációja
- Nevelt gyermek és nevelőszülő kapcsolata


Szorongással járó élethelyzet

Krízis helyzetek

Családi nehézségek

Párkapcsolati problémák